Wyspa Chełminek


Główka Pn (N)

Główka Pd (S)

Wyspa o zmierzchu

Przystań na wyspie

Wyspa

Brama torowa nr 4 (E) naprzeciwko wyspy Chełminek


Dom latarnika na zdjęciu Gertrud Steinhöfel


Wyspa Chełminek

Wyspa

Chełminek wczoraj i dziś
 

Komandosi z wyspy Chełminek

Pod koniec wojny Niemcy rozpoczęli również testy z nowym typem broni ofensywnej. Były to zdalnie sterowane motorówki wypełnione materiałem wybuchowym przeznaczone do atakowania okrętów i statków przeciwnika. Nazywały się "Linse". Pewne archiwalne informacje świadczą, że testy oraz szkolenia operatorów odbywały się na Zalewie Kamieńskim koło Dziwnowa i koło wyspy Chełminek. Wyspa ta znajduje się na północ od Szczecina koło Trzebieży, tuż przy wejściu na wody Zalewu Szczecińskiego. Powstała ona pod koniec XIX w. podczas budowy toru wodnego Szczecin ? Świnoujście.

Prawdopodobnie tutaj stacjonował i szkolił się także 1. oddział łodzi szturmowych. Byli to komandosi marynarki wyposażeni w małe, szybkie łodzie motorowe (podobne do łodzi typu Linze). Ich zadaniem były niespodziewane ataki na przeciwnika. Oddział ten działał z dużą skutecznością na Zalewie Szczecińskim i jeziorze Dąbiu w 1945 r.

Na wyspie Chełminek miały się znajdować barki mieszkalne dla operatorów łodzi "Linse" i załóg łodzi szturmowych.

Dlaczego szkolenia odbywały się właśnie tam? Po pierwsze w Szczecinie znajdowała się 4. szkolna flotylla okrętów podwodnych i 1. oddział marynarki (1. MBA) zajmujący się szkoleniem załóg okrętowych. Po drugie trudne warunki nawigacyjne (liczne mielizny, wyspy, kanały itd.) były dobrym sprawdzianem dla ich załóg. Po trzecie wyspa była zalesiona, co chroniło przed obserwacją niepowołanych osób oraz posiadała małą przystań wykorzystywaną przez łodzie motorowe.

Istnieje jeszcze jedna zasłyszana hipoteza. Rzekomo załogi szczecińskich okrętów podwodnych szkoliły się w rejonie wyspy w wysadzaniu na ląd agentów wywiadu. Która z przytoczonych hipotez jest prawdziwa? Odpowiedź leży być może gdzieś w niemieckich archiwach.

 

Przemysław Federowicz - publicysta, współpracownik magazynu "Okręty Wojenne"